FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Czy wycieczka jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci? Czy warto zabrać wózek?

Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie przede wszystkim rodzice, którzy najlepiej znają swoje pociechy. To Wy, rodzice, wiecie (lub chociaż potraficie przewidzieć), czy dziecko wytrzyma 8 godzin w podróży czy też da w kość całej grupie. Miewaliśmy na wycieczce kilkumiesięczne dzieciaczki, które większość trasy przespały, a resztę spędziły grzecznie w nosidełku. Zdarzały się również maluchy, które przez połowę czasu płakały, a rodzice – zamiast korzystać z uroków wycieczki – dwoili się i troili, by uspokoić i czymś zająć swoje pociechy.

Zdecydowanie odradzamy wybieranie się z maluszkiem na wycieczkę zorganizowaną w środku lata, kiedy temperatury naprawdę dają się we znaki.

Osoby rezerwujące wycieczkę z dziećmi proszone są, aby podczas dokonywania rezerwacji w polu „Uwagi” podać wagę dziecka celem dopasowania odpowiedniego fotelika.

Wózek na samej wycieczce raczej się nie przyda, ponieważ większość przystanków to spacer po nierównej nawierzchni (skałki, schodki). Bardziej sugerujemy nosidło. Jeżeli jednak potrzebują Państwo zabrać wózek, który miałby posłużyć chociażby na czas przejazdu na Gozo, prosimy o uprzedzenie nas o tym – musimy zapewnić wystarczajaco dużo miejsca w bagażniku.

Czy istnieje możliwość odbioru z hotelu na Malcie?

Niestety, my stacjonujemy na Gozo i nie damy rady zaoferować odbioru z Malty. Po prostu przeprawa promowa wraz z samochodem z Gozo na Maltę, dojazd po Państwa, powrót na prom i przeprawa promowa powrotna zajmuje około 3-4 godzin (w zależności od Pańtwa lokalizacji na Malcie). Do tego około 8 godzin wycieczki i kolejne 3-4 na to, by Państwa odwieźć… To przekracza dozwolony czas pracy kierowcy. Nie możemy na to pozwolić, bezpieczeństwo przede wszystkim.

Dzięki temu, że Państwo dojeżdżają na Gozo sami i czas ten nie jest wliczony w czas trwania wycieczki, my możemy poświęcić Wam więcej czasu na miejscu dbając przy tym o profesjonalną i bezpieczną obsługę.

Jednocześnie bardzo chętnie udzielimy wszelkich wskazówek dotyczących dojazdu do terminala promowego.

Czy porcja obiadowa jest duża? Czy nie będę głodny?

Podczas wycieczki zapewniamy Państwu pełnowymiarowy obiad. Ryba podawana jest w całości, zazwyczaj waży około 350-400g. Królika zazwyczaj są 3 kawałki, porcje makaronowe również są naprawdę spore. Ziemniaczki/ frytki podawane są bez limitu. Mogą Państwo być pewni, że nikt, kto zje tę porcję, nie odejdzie od stołu głodny.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Przede wszystkim dobry humor! To podstawa. Podczas wycieczki nie jest wymagany żaden specjalny ubiór, choć oczywiście – dla wygody – nie ubieramy się galowo. Sugerujemy założenie wygodnego stroju, dostosowanego do pory roku. Obuwie również dobrze, by było wygodne: trampki, adidasy, latem wygodne sandały. Odradzamy zakładanie szpilek! Klapki też mogą średnio się sprawdzić na nierównym, skalistym podłożu.

Wodę oraz obiad zapewniamy, nie trzeba zatem zabierać ze sobą prowiantu.

Czy wycieczka jest odpowiednia dla osób o ograniczonej mobilności?

Każdy postój podczas wycieczki wiąże się z dłuższym lub krótszym spacerem. Oczywiście, nie zapewniamy Państwu przeżyć ekstremalnych i wycieczka przeznaczona jest dla osób o przeciętnej kondycji fizycznej.

Miejscem, które wymaga największej mobilności, jest zejście do doliny Ghasri. Na dół prowadzi prawie 90 schodów. Osobom starszym czy ograniczonym ruchowo sugerujemy zejście do połowy wysokości, skąd rozciąga się piękny widok na dolinę. Kolejnym miejscem, gdzie wymagana jest odrobina wysiłku, są schody pod okno Wied il-Mielah. Schodów jest prawie 60. Osoby o ograniczonej mobilności mogą podziwiać okno z góry, choć oczywiście – widok nie będzie tak imponujący.
Oczywiście, staramy się dopasować tempo wycieczki do mobilności uczestników, należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to zwiedzanie jedynie z samochodu i podczas wycieczki również chodzimy.

W przypadku zainteresowania wycieczką grupy z osobami o nieco bardziej ograniczonej mobilności, sugerujemy kontakt w celu sprawdzenia możliwości zorganizowania wycieczki prywatnej.

Czy w cenę wliczony jest bilet na prom?

Nie, przeprawa promowa nie jest wliczona w cenę. Jedni podróżują z Valletty (opcja dostępna latem), inni z Cirkewwa, a jeszcze inni stacjonują na Gozo. Ciężko byłoby ustalić spójną cenę.

A co w przypadku brzydkiej pogody?

W przypadku niepogody są następujące opcje:

  • można zapakować dobry humor, jechać pomimo niesprzyjających warunków i swietnie się bawić (dopóki warunki pogodowe pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie wycieczki, my jej nie odwołujemy; za niebezpieczne warunki uznajemy np. bardzo silne wiatry, ale w takiej sytuacji nie kursuje również prom, więc i tak przedostanie się na Gozo nie jest możliwe – bardzo rzadka sytuacja);
  • można odwołać wycieczkę, zostać w hotelu i rozpaczać, że pogoda nie dopisała;
  • zmiana terminu wchodzi w grę tylko wtedy, kiedy w inny dzień mamy dostępne miejsca. Oczywiście nie posiadamy zapasowych samochodów i pułku kierowców na wypadek niepogody.

Proszę pamiętać – na pogodę nie mamy wpływu, ale na nasze dobre humory już tak.

Jak dojechać do portu w Cirkewwa z…?

Wskazówki dojazdu do portu w Cirkewwa z najbardziej popularnych miejscowości (port jest ostatnim przystankiem na trasie):

  • Mellieha: autobus nr 41, 42, 221, 222 lub X1.
  • Bugibba/ Qawra: autobus nr 221.
  • St Julian’s: autobus nr 222.
  • Sliema/ Gzira: autobus nr 222. Z Gziry do przystanku należy podejść około 10 minut spacerkiem w kierunku Tigne Point.
  • Valletta: autobus nr 41 lub 42.
  • Miejscowości zlokalizowane na południu wyspy, jak: Marsaskala, Marsaxlokk wymagają jazdy z przesiadką.

Rozkłady jazdy autobusów znajdują się tutaj: https://www.publictransport.com.mt/en/timetables