TRASA

Wycieczkę po Gozo rozpoczynamy o godzinie 9:30 (w przypadku odbioru Państwa z promu po stronie Mgarr; prom odpływa z portu w Cirkewwa na Malcie o godzinie 9:00) lub o ustalonej wcześniej porze w przypadku odbioru z dowolnej lokalizacji na Gozo.

obrazek

Plan wycieczki wygląda następująco:

1. Citadel, Victoria
Otoczona murami obronnymi osada w centrum stolicy Gozo, Victorii (Rabatu). Twierdza zdecydowanie góruje w krajobrazie wyspy.

W tym miejscu przewidujemy 30 minut na spacer po murach oraz uliczkach Cytadeli.

obrazek

2. Sanap Cliffs
Strome, osiągające momentami 105 metrów wysokości, klify spadające prosto do morza.
Sanap Cliffs to punkt konieczny do zobaczenia podczas wyprawy na Gozo. Niestety, ta położona z dala od szlaków komunikacji miejskiej perełka, jest częstokroć pomijana przez turystów odwiedzających mniejszą siostrę Malty.

obrazek

3. Tal-Mixta Cave/ Ramla Bay – po zjechaniu na plażę przewidziana jest 40-minutowa przerwa na plażowanie
Ramla to największa piaszczysta plaża na Gozo. Jednak najpiękniejszy widok na nią to ten z jaskini Tal-Mixta. Ten obraz na długo pozostanie w pamięci. Do samej jaskini można dostać się ścieżką wiodącą dość stromym skalnym zboczem prosto z plaży lub wjechać samochodem niezbyt uczęszczaną polną drogą, która z pozoru wydaje się być wiodącą donikąd…

My najpierw wjedziemy do jaskini jeepem, a następnie zjedziemy na dół, by zrelaksować się, zażyć morskiej kąpieli oraz zrobić sesję fotograficzną na tej przepięknej, piaszczystej plaży na Gozo!

obrazek

4. Obiad
To odpowiedni moment, by udać się na obiad. Świeża, grillowana rybka, ziemniaczki oraz warzywa już czekają, by zagościć na talerzach (jako przystawka w chwili oczekiwania na posiłek poleca się bruschetta). Do picia oferujemy wodę oraz lampkę lokalnego wina. Dla maluszków poniżej 5 roku życia serwujemy to, co dzieci lubią najbardziej, czyli nuggetsy z frytkami. Oczywiście, jeśli starsze dzieci wolą nuggetsy od rybki, prosimy o podanie takich informacji w „uwagach” podczas rezerwacji.

obrazek

Jeżeli ktoś nie lubi, nie ma ochoty lub po prostu nie chce rybki albo preferuje dietę wegańską, prosimy o podanie takiej informacji w „uwagach” podczas dokonywania rezerwacji. Danie rybne zastąpimy posiłkiem warzywnym.

5. Salt Pans
Skalne baseny usytuowane na znacznej części wybrzeża w pobliżu Marsalforn. Odparowywana woda pozwala na pozyskiwanie soli morskiej. Choć miejsce z pozoru wydaje się nieciekawe, skalny krajobraz naprawdę wart jest uwagi!

obrazek

6. Wied il-Ghasri
Przepiękne miejsce, idealne na spacer wśród skalistych wzgórz. Morze wdziera się skalnym wąwozem w głąb wyspy. Aby dojść na dół, do maleńkiej skalistej plaży, należy pokonać kilkadziesiąt kamiennych schodków. Zdecydowanie warto!

obrazek

7. Wied il-Mielah
Skalne okno, które, zapewne z uwagi na niemożliwy dojazd komunikacją miejską, pozostaje wciąż niezbyt popularne wśród turystów. Tymczasem owa skalna konstrukcja, nazywana także Mniejszym Oknem lub Mniejszym Azure Window, naprawdę warta jest uwagi.

obrazek

8. Ta’Pinu
Przepiękna bazylika, znajdująca się na miejscu starej kaplicy, w której odnotowano w XIX wieku objawienia. Obecnie w nawach kościoła można odnaleźć dowody łask (kule, gipsy, dziecięce ubranka) oraz listy dziękczynne dla Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu. W kościele można też pozostawić własne modlitwy.

Dla zainteresowanych zwiedzeniem bazyliki od środka, przewidujemy 30 minut przerwy.

obrazek

9. Inland Sea
Morska zatoka oddzielona od pełnego morza skalną ścianą. Zatokę z morzem łączy prześwit, przez który (przy wietrznej pogodzie) wpadają z impetem morskie fale.
To niewielkie „wewnętrzne morze” doceniane jest przez amatorów morskich kąpieli oraz plażowiczów. Warto też wdrapać się na skalne zbocza i podziwiać panoramę z góry.

obrazek

10. Fungus Rock
Wystająca z głebin morskich skała znajdująca się tuż przy zatoce Dwejra. Swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi grzyba, który porasta skalne ściany. Roślina, niegdyś uznawana za leczniczą, ostatecznie okazała się medycznie bezwartościowa. Skała obecnie posiada status rezerwatu przyrody.

obrazek

11. Dwejra i Blue Hole
Miejsce znane ze stojącego tu niegdyś Azure Window. Skalne okno, będące do niedawna wizytówką Gozo, zawaliło się pod wpływem sztormu w marcu 2017 roku. Choć w chwili obecnej skalne okno można podziwiać już tylko pod wodą, w stroju płetwonurka, samo miejsce warto odwiedzić. Wiele osób kocha je z uwagi na Blue Hole.
Blue Hole to naturalny basen o średnicy 10 metrów, wypełniony krystalicznie czystą wodą. Warto wdrapać się na okoliczne skały, by zobaczyć Blue Hole z góry.

obrazek

obrazek

Na tym kończymy naszą wycieczkę. Żegnamy się pod terminalem promowym lub w miejscu zakwaterowania na Gozo.