TRASA

Wycieczkę po Gozo rozpoczynamy o godzinie 9:30 (w przypadku odbioru Państwa z promu po stronie Mgarr) lub o ustalonej wcześniej porze w przypadku odbioru z dowolnej lokalizacji na Gozo.

Plan wycieczki wygląda następująco:

1. Salt Pans

Skalne baseny usytuowane na znacznej części wybrzeża w pobliżu Marsalforn. Odparowywana woda pozwala na pozyskiwanie soli morskiej. To tradycja pielęgnowana od wieków i prawdziwy przykład lokalnego rzemiosła.

2. Wied il-Ghasri

Przepiękne miejsce – dolina, gdzie morze wdziera się w głąb wyspy. Aby dojść na dół, do maleńkiej skalistej plaży, należy pokonać kilkadziesiąt kamiennych schodków. Zdecydowanie warto!

3. Wied il-Mielah

Skalne okno, które, zapewne z uwagi na niemożliwy dojazd komunikacją miejską, pozostaje wciąż niezbyt popularne wśród turystów. Tymczasem owa skalna konstrukcja, nazywana także Mniejszym Oknem lub Mniejszym Azure Window, naprawdę warta jest uwagi.

4. Dwejra – tutaj przewidujemy przerwę na spacer po punktach widokowych (około 30 minut).

Na uwagę zasługują następujące punkty widokowe:

Inland Sea
Morska zatoka oddzielona od pełnego morza skalną ścianą. Zatokę z morzem łączy prześwit, przez który (przy wietrznej pogodzie) wpadają z impetem morskie fale.

Warto wdrapać się na skalne zbocze i podziwiać panoramę z góry.

Fungus Rock
Wystająca z głebin morskich skała znajdująca się tuż przy zatoce Dwejra. Swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi grzyba, który porastał skalne ściany. Roślina, niegdyś uznawana za leczniczą, ostatecznie okazała się medycznie bezwartościowa. Skała obecnie posiada status rezerwatu przyrody.

Blue Hole
Miejsce znane ze stojącego tu niegdyś Azure Window. Skalne okno, będące do niedawna wizytówką Gozo, zawaliło się pod wpływem sztormu w marcu 2017 roku. Choć w chwili obecnej skalne okno można podziwiać już tylko pod wodą, w stroju płetwonurka, samo miejsce warto odwiedzić. Wiele osób kocha je z uwagi na Blue Hole.
Blue Hole to naturalny basen o średnicy 10 metrów, wypełniony krystalicznie czystą wodą. Warto wdrapać się na okoliczne skały, by zobaczyć Blue Hole z góry.

5. Ta’Pinu

Przepiękna bazylika, znajdująca się na miejscu starej kaplicy, w której odnotowano w XIX wieku objawienia. Obecnie w nawach kościoła można odnaleźć dowody łask (kule, gipsy, dziecięce ubranka) oraz listy dziękczynne dla Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu. W kościele można też pozostawić własne modlitwy.

Dla zainteresowanych zwiedzeniem bazyliki od środka przewidujemy 30 minut przerwy.

6. Obiad

To odpowiedni moment, by udać się na obiad. Do wyboru będą Państwo mieli: grillowaną rybkę, królika, pierś/ nóżkę z kurczaka, wszelkiej maści makarony (z ośmiornicą/ z owocami morza/ vongole – z muszelkami/ z kurczakiem i sosem grzybowym). Ryba, królik lub kurczak serwowane są z ziemniaczkami/ frytkami oraz warzywami. Do picia będzie woda oraz wino. Dla maluszków poniżej 5 roku życia szef kuchni przygotuje to, co dzieci lubią najbardziej, czyli nuggetsy z frytkami lub spaghetti. Dania wybieramy na początku wycieczki, wszelkie alergie prosimy jednak, by zgłaszać w „uwagach” podczas dokonywania rezerwacji.

7. Klify Sanap

Strome klify spadające prosto do morza swą nazwę zawdzięczają gorczycy (z maltańskiego „senepa”), która prawdopodobnie dawniej była uprawiana na tym terenie. Z punktu widokowego rozciąga się widok na najwyższe na Gozo klify Ta’ Cenc, które osiągają do 120 metrów wysokości.

Klify Sanap to punkt konieczny do zobaczenia podczas wyprawy na Gozo. Niestety, ta położona z dala od szlaków komunikacji miejskiej perełka, jest częstokroć pomijana przez turystów odwiedzających mniejszą siostrę Malty.

8. Cytadela

Otoczona murami obronnymi osada w centrum stolicy Gozo, Victorii (Rabatu). Twierdza zdecydowanie góruje w krajobrazie wyspy.

W tym miejscu przewidujemy 30 minut przerwy na spacer po murach oraz uliczkach Cytadeli.

9. Tal-Mixta Cave i Ramla Bay

Ramla to największa piaszczysta plaża na Gozo. Jednak najpiękniejszy widok na nią to ten z jaskini Tal-Mixta. Ten obraz na długo pozostanie w pamięci. Do samej jaskini można dostać się ścieżką wiodącą dość stromym skalnym zboczem prosto z plaży lub wjechać samochodem niezbyt uczęszczaną polną drogą, która z pozoru wydaje się być wiodącą donikąd…

My najpierw pojedziemy do jaskini, a następnie zjedziemy na dół, by zrelaksować się, ewentualnie zażyć morskiej kąpieli oraz zrobić sesję fotograficzną. Uwaga: pomimo, że plaża jest piaszczysta, przy wejściu do wody znajduje się sporo kamieni. Spragnieni kąpieli powinni wziąć buty do pływania.

Na tym kończymy naszą wycieczkę. Żegnamy się pod terminalem promowym lub w miejscu zakwaterowania na Gozo.