TRASA

Wycieczkę po Gozo rozpoczynamy o godzinie 9:30 (w przypadku odbioru Państwa z promu po stronie Mgarr; prom odpływa z portu w Cirkewwa na Malcie o godzinie 9:00 lub z Valletty o godzinie 8:45) lub o ustalonej wcześniej porze w przypadku odbioru z dowolnej lokalizacji na Gozo.

 

Plan wycieczki wygląda następująco:

1. Cytadela, Victoria
Otoczona murami obronnymi osada w centrum stolicy Gozo, Victorii (Rabatu). Twierdza zdecydowanie góruje w krajobrazie wyspy.

W tym miejscu przewidujemy 30 minut przerwy na spacer po murach oraz uliczkach Cytadeli.

2. Sanap Cliffs
Strome, osiągające momentami 105 metrów wysokości, klify spadające prosto do morza.
Sanap Cliffs to punkt konieczny do zobaczenia podczas wyprawy na Gozo. Niestety, ta położona z dala od szlaków komunikacji miejskiej perełka, jest częstokroć pomijana przez turystów odwiedzających mniejszą siostrę Malty.

3. Tal-Mixta Cave/ Ramla Bay – po zjechaniu na plażę przewidziana jest krótka przerwa na plażowanie.
Ramla to największa piaszczysta plaża na Gozo. Jednak najpiękniejszy widok na nią to ten z jaskini Tal-Mixta. Ten obraz na długo pozostanie w pamięci. Do samej jaskini można dostać się ścieżką wiodącą dość stromym skalnym zboczem prosto z plaży lub wjechać samochodem niezbyt uczęszczaną polną drogą, która z pozoru wydaje się być wiodącą donikąd…

My najpierw pojedziemy do jaskini, a następnie zjedziemy na dół, by zrelaksować się, zażyć morskiej kąpieli oraz zrobić sesję fotograficzną na tej przepięknej, piaszczystej plaży na Gozo!

4. Obiad
To odpowiedni moment, by udać się na obiad. Świeża, grillowana rybka, ziemniaczki/ frytki oraz warzywa już czekają, by zagościć na talerzach. Do picia oferujemy wodę oraz lampkę lokalnego wina. Dla maluszków poniżej 5 roku życia serwujemy to, co dzieci lubią najbardziej, czyli nuggetsy z frytkami lub burgera. Oczywiście, jeśli starsze dzieci wolą nuggetsy od rybki – nie ma problemu. Jeśli natomiast ktoś nie lubi lub po prostu nie jada ryb, jest możliwość wyboru innego dania, np. różnego rodzaju makaronów z dodatkami, kurczaka z frytkami itp. Tutejsze rybki to jednak danie pyszne i przez nas sugerowane 🙂

Zdjęcie dania jest poglądowe. Każdego dnia serwowana jest świeżutka rybka, czyli taka, jaka zostanie restauracji dostarczona (tzw. „catch of the day”). Należy być zatem gotowym na pyszną niespodziankę 🙂

5. Salt Pans
Skalne baseny usytuowane na znacznej części wybrzeża w pobliżu Marsalforn. Odparowywana woda pozwala na pozyskiwanie soli morskiej. Choć miejsce z pozoru wydaje się nieciekawe, skalny krajobraz naprawdę wart jest uwagi!

6. Wied il-Ghasri
Przepiękne miejsce, idealne na spacer wśród skalistych wzgórz. Morze wdziera się skalnym wąwozem w głąb wyspy. Aby dojść na dół, do maleńkiej skalistej plaży, należy pokonać kilkadziesiąt kamiennych schodków. Zdecydowanie warto!

7. Wied il-Mielah
Skalne okno, które, zapewne z uwagi na niemożliwy dojazd komunikacją miejską, pozostaje wciąż niezbyt popularne wśród turystów. Tymczasem owa skalna konstrukcja, nazywana także Mniejszym Oknem lub Mniejszym Azure Window, naprawdę warta jest uwagi.

 

8. Dwejra – tutaj przewidujemy przerwę na spacer po punktach widokowych (około 30 minut).

Na uwagę zasługują następujące punkty widokowe:

Inland Sea
Morska zatoka oddzielona od pełnego morza skalną ścianą. Zatokę z morzem łączy prześwit, przez który (przy wietrznej pogodzie) wpadają z impetem morskie fale.
To niewielkie „wewnętrzne morze” doceniane jest przez amatorów morskich kąpieli oraz plażowiczów. Warto też wdrapać się na skalne zbocza i podziwiać panoramę z góry.

Fungus Rock
Wystająca z głebin morskich skała znajdująca się tuż przy zatoce Dwejra. Swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi grzyba, który porasta skalne ściany. Roślina, niegdyś uznawana za leczniczą, ostatecznie okazała się medycznie bezwartościowa. Skała obecnie posiada status rezerwatu przyrody.

Blue Hole
Miejsce znane ze stojącego tu niegdyś Azure Window. Skalne okno, będące do niedawna wizytówką Gozo, zawaliło się pod wpływem sztormu w marcu 2017 roku. Choć w chwili obecnej skalne okno można podziwiać już tylko pod wodą, w stroju płetwonurka, samo miejsce warto odwiedzić. Wiele osób kocha je z uwagi na Blue Hole.
Blue Hole to naturalny basen o średnicy 10 metrów, wypełniony krystalicznie czystą wodą. Warto wdrapać się na okoliczne skały, by zobaczyć Blue Hole z góry.

9. Ta’Pinu
Przepiękna bazylika, znajdująca się na miejscu starej kaplicy, w której odnotowano w XIX wieku objawienia. Obecnie w nawach kościoła można odnaleźć dowody łask (kule, gipsy, dziecięce ubranka) oraz listy dziękczynne dla Najświętszej Maryi Panny z Ta’Pinu. W kościele można też pozostawić własne modlitwy.

Dla zainteresowanych zwiedzeniem bazyliki od środka przewidujemy 30 minut przerwy.

Na tym kończymy naszą wycieczkę. Żegnamy się pod terminalem promowym lub w miejscu zakwaterowania na Gozo.

  • W sezonie zimowym zmienia się kolejność (i tylko kolejność!) odwiedzanych punktów (ponieważ jadamy w innej restauracji; L’Aragosta zamyka się na zimę). Trasa zimowa:
  1. Cytadela
  2. Tal-Mixta Cave/ Ramla Bay
  3. Sanap Cliffs
  4. Obiad
  5. Ta’ Pinu
  6. Dwejra (Inland Sea, Fungus Rock, Blue Hole)
  7. Wied il-Mielah
  8. Wied il-Ghasri
  9. Salt Pans