Jak dostać się na Gozo?

Na Gozo należy dopłynąć promem. Promy kursują z Cirkewwa (port na północy wyspy) oraz z Valletty.

Podróżujący z Cirkewwy: prosimy o przybycie na prom odpływający z Malty o godzinie 9:00. Na statek pasażerowie wpuszczani są maksymalnie do 5 minut przed odpłynięciem, dlatego prosimy o przybycie wcześniej. Prom płynie około 25 minut. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja biletów. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje EUR 4,65 w dwie strony. Dzieci w wieku 3-12 lat mają zniżki, a bilet dla nich kosztuje EUR 1,15. Maluszki do 3 roku życia podróżują za darmo. Oficjalna strona przewoźnika: Gozo Channel

Podróżujący z Valletty: przewoźników jest dwóch: Gozo Fast Ferry oraz Virtu Gozo. Rozkład rejsów obydwu operatorów jest taki sam, a statki kursują naprzemiennie. System rezerwacji biletów jest wspólny, pod nazwą Highspeed Gozo.
Sugerowana jest wymagana wcześniejsza rezerwacja biletów na stronie operatora. Przy zakupie na miejscu bilet dla osoby dorosłej kosztuje EUR 7,50 w jedną stronę. Dzieci w wieku 4-10 lat mają zniżki, a bilet dla nich kosztuje EUR 3,00 w jedną stronę. Maluszki do 3 roku życia podróżują za darmo. Przy zakupie biletów w dwie strony online operator przewiduje zniżki – wtedy cena za bilet w dwie strony wynosi EUR 12.
Operator często aktualizuje rozkład promów, warto więc sprawdzać na bieżąco. Prom z Valletty na Gozo płynie 45 minut.

Wycieczkę kończymy zazwyczaj między 16:30-17:30 (w zależności od tempa grupy) i odstawiamy Państwa do przystani promowej na Gozo.

Ale… Uwaga! Uwaga! Według nas i tak najlepszym rozwiązaniem jest prom z Cirkewwa. Zaraz wytłumaczymy, dlaczego.

1) Prom z Valletty jest dość wrażliwy na wiatry. Bywa, że zostaje on wstrzymany. Oczywiście, staramy się monitorować sytuację i w przypadku wystąpienia prawdopodobieństwa odwołania rejsu – informować Państwa zawczasu. Warto jednak wziąć taką ewentualność pod uwagę i tego promu nie traktować jako pewnik – przynajmniej poza sezonem, kiedy pogoda nie jest pewna. Promy z Cirkewwa zaś to potężne jednostki i naprawdę potrzeba fatalnej pogody, by zostały zatrzymane.

2) Prom z Valletty czasami nie oszczędzi Państwu zbyt dużo czasu. O ile nie stacjonujecie w samej Valletcie lub na południu wyspy: Marsaskala, Birzebbuga, Marsaxlokk (wtedy oszczędność czasu jest bezdyskusyjna), to należy wziąć pod uwagę fakt, iż trzeba najpierw dojechać autobusem do dworca w Valletcie, a potem zrobić sobie jeszcze 10-15 minut spacerku do terminala promowego. W przypadku portu w Cirkewwa zaś autobus staje dosłownie przy samym wejściu do budynku terminala.

3) Prom z Valletty jest dużo droższy. Kosztuje EUR 7,50/ osobę dorosłą w jedną stronę, podczas gdy prom z Cirkewwa to koszt jedynie EUR 4,65 w dwie strony. A za 10 euro, które zostaje w kieszeni można już kupić jakąś pamiątkę czy coś pysznego! Przy zakupie biletu online przez stronę operatora, bilet w dwie strony kosztuje EUR 12.

Fajną opcją za to jest przypłynięcie rano z Cirkewwa i powrót promem do Valletty, aby zobaczyć stolicę wieczorową porą.

Ostateczny wybór jednak zawsze należy do Państwa.

Do zobaczenia na Gozo ❤️

Wskazówki dojazdu do portu w Cirkewwa z najbardziej popularnych miejscowości (port jest ostatnim przystankiem na trasie):

  • Mellieha: autobus nr 41, 42, 221, 222 lub X1.
  • Bugibba/ Qawra: autobus nr 221.
  • St Julian’s: autobus nr 222.
  • Sliema/ Gzira: autobus nr 222. Z Gziry do przystanku należy podejść około 10 minut spacerkiem w kierunku Tigne Point.
  • Valletta: autobus nr 41 lub 42.
  • Miejscowości zlokalizowane na południu wyspy, jak: Marsaskala, Marsaxlokk wymagają jazdy z przesiadką.

Rozkłady jazdy autobusów znajdują się tutaj: https://www.publictransport.com.mt/en/timetables